Archiwum 2016

Ad Libitum 2016

19 – 20.10: Warsztaty / 21 – 22.10: Koncerty

Festiwal Ad Libitum zaczyna drugą dekadę swojego istnienia pozostając w kręgu sztuki improwizacji, leżącej u samych podstaw aktu twórczego człowieka. Przez lata zaprezentowaliśmy 275 artystów, podczas blisko 150 wydarzeń festiwalowych – maratonów koncertowych, spektakli, instalacji, performansów – odbyło się tu 85 prawykonań. Gościliśmy artystów różnych dziedzin i nurtów improwizacji – muzyków, tancerzy, artystów sztuk plastycznych, poetów, dj’ów i vj’ów. Ukazywaliśmy tę dziedzinę w jej ogromnej różnorodności, w takich nurtach, jak:

 • swobodna improwizacja,
 • improwizacja dyrygowana,
 • partytury otwarte i graficzne,
 • indeterminizm, minimalizm,
 • free jazz,
 • awangardowe techniki wykonawcze,
 • badanie relacji między dźwiękiem, słowem, muzyką i teatrem w nowych nurtach artystycznych,
 • niekonwencjonalne działania interdyscyplinarne, projekty o charakterze synkretycznym,
 • badanie pogranicza poezji dźwiękowej i muzyki – od dadaistów, futurystów i „zaumnowo jazyka”, poprzez kompozycję współczesną, fluxus, neo-dada, text-sound compositions,
 • relacje improwizacji w muzyce i improwizacji tańca,
 • improwizacja w praktykach renesansowych, barokowych, aż do najnowszych nurtów XXI wieku.

Festiwal Ad Libitum w swej 11. edycji wskazuje na najbardziej pierwotne ludzkie instrumenty improwizacji, jakimi są głos i instrumenty perkusyjne. To właśnie z nimi związana jest najstarsza artystyczna aktywność człowieka. Na przestrzeni czasu obydwa te instrumenty człowiek doprowadził do zadziwiającej doskonałości, tworząc olśniewającą przestrzeń i różnorodność muzyki. Stąd też w programie Ad Libitum 2016 planujemy koncerty śpiewaków i perkusistów, którzy z jednej strony reprezentują niekiedy skrajnie odmienne podejście do śpiewu i rytmicznej kreacji, z drugiej strony, w toku swoich karier stali się nie tylko doskonałymi wykonawcami, ale kreatorami fascynujących muzycznych światów.

Gościć będziemy Saadet Turkoz – urodzoną w Turcji śpiewaczkę, której korzenie rodzinne i muzyczne wywodzą się z kultury górskich ludów Centralnej Azji. Artystka łączy współczesny język muzyczny z tradycją oralną Kasachstanu, Turkiestanu, z pieśniami koranicznymi, muzyką turecką, a także z free jazzem, który odkryła na samym końcu swoich muzycznych podróży. Wystąpi wraz ze słoweńskim perkusistą Zlatko Kaučičem.

Na estradzie Ad Libitum pojawi się także Charlotte Hug – wokalistka, skrzypaczka i performerka współpracująca z jednym z najbardziej spektakularnych europejskich drummerów Lucasem Niggli.

Premierowe projekty wokalno-perkusyjne zaprezentuje doskonale znany
w Polsce wokalista Jorgos Skolias (koncert z synem Antonisem Skoliasem),
oraz śpiewaczka ELMA (wspólne przedsięwzięcie z Bartłomiejem Olesiem zainspirowane twórczością Hildegardy z Bingen).

Wystąpią także twórcy legendarnej brytyjskiej formacji AMM – perkusista Eddie Prévost i wybitny pianista, interpretator awangardy II poł. XX wieku, improwizator John Tilbury.

Wydarzeniem tegorocznej edycji Ad Libitum będzie także występ najwybitniejszej kontrabasistki w historii muzyki współczesnej i improwizowanej Joëlle Léandre, która zagra w Warszawie po raz pierwszy w stworzonym specjalnie na festiwal duecie z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim.

Nieodłączną i szczególnie ważną częścią festiwalu Ad Libitum jest działalność warsztatowa. Podczas jego jedenastej edycji, korzystając z obecności artystów aktywnych także w dziedzinie edukacji, planujemy wspólne działanie twórcze Phila Mintona i warszawskiego kolektywu improwizatorskiego Warsaw Improvisers Orchestra, powołanego do życia i prowadzonego przez mieszkającego na stałe w stolicy saksofonistę i improwizatora Raya Dickaty’ego. Efekt tej pracy usłyszymy w finale tegorocznego festiwalu Ad Libitum.

Zapraszamy!

Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski
Laboratorium, Sala im. Wojciecha Krukowskiego


PROGRAM:

19-20.10
Warsztaty Warsaw Improvisers Orchestra (wstęp wolny)


21.10, g. 19.00

Elma, głos & Bartłomiej Oleś, instrumenty perkusyjne 

Zlatko Kaučič, instrumenty perkusyjne & Saadet Turkoz, głos 

Joëlle Léandre, kontrabas & Bogdan Mizerski, kontrabas

AMM Eddie Prévost, perkusja & John Tilbury, fortepian


22.10, g. 19.00

Jorgos Skolias, głos & Antonic Skolias, instrumenty perkusyjne 

Lucas Niggli, perkusja & Charlotte Hug, głos

Warsaw Improvisers Orchestra

Bilety dostępne w serwisie eBilet i na godzinę przed wydarzeniami w kasie Laboratorium