HERB ROBERTSON

Liczący dziś 62 lata, jeden z najważniejszych trębaczy nowojorskiej sceny downtown. Aktywnie działający na niej od początku lat 80. Jego pełne nazwisko to Clarence Clifford Robertson  Pierwsze kroki stawiał w zespołach Tima Berne’a i Marka Heliasa. Wkrótce stanął na czele własnych zespołów, których działalność, w liczbie pięciu płyt, udokumentowała słynna JMT Records (dziś dostępne pod szyldem Winter & Winter). Jako wszechstronny trębacz, kompozytor i aranżer grywał regularnie  m.in. z Billem Frisellem, Waynem Horvitzem, Johnem Zornem, Bobbym Previtem, Gerrym Hemingwayem, Stevem Lacym, Paulem Bleyem, Horacem Tapscottem.

Nalezy do grona twórców darzonych równie wielką atencją w USA jak i w Europie. Z jego umiejętności korzystali z jednej strony Cecil Taylor, Anthony Braxton z drugiej Barry Guy (jest stałym członkiem London Jazz Composers Orchestra i Barry Guy New Orchestra).
Od lat 90. Robertson nagrywał i występował na całym świecie m. in. z Timem Bernem, The Mark Helias Band, The Fonda/Stevens Group, The Simon Nabatov Quintet, Andy Laster’s Hydra, Barry Guy’s New Orchestra i Charlie Haden Music Liberation Orchestra. Występował i nagrywał też m.in. z Anthonym Davisem, Elliotem Sharpem, Davidem Sanbornem, The Georg Gruntz Concert Jazz Band, The London Jazz Composer’s Orchestra, The Klaus Konig Orchestra, Rashiedem Alim, Rayem Andersonem, Paulem Motianem i Deweyem Redmanem.