Marc Unternährer

Marc Unternährer (1975) mieszka i pracuje w Lucernie w Szwajcarii. Jest jednym z najaktywniejszych i uniwersalnych tubistów swojego pokolenia. W 2002 przez 5 miesięcy był na stypendium w Chicago. Tam właśnie nawiązał współpracę z kluczowymi przedstawicielami tamtejszej sceny improwizowanej.

Jego kwartet Chicago Luzern Exchange (z Joshem Bermanem, Keefe Jacksonem i Frankiem Rosalym) odbył trasę po USA i Europie uwieńczoną płytą „Several Lights“, która ukazała się nakładem oficyny Delmark. Chicago Reader Magazine uznał ten krążek za jedną z najlepszych płyt jazzowych roku 2005. Zespół grał także na Umbrella Music Festival (2010).

Unternahrer tworzy także muzykę dla teatru – we współpracy m.in. z reżyserem Ruedi Häusermannem, zespołem Le Rex, wokalistką Eriką Stucky. Angażuje się także w działania nowej szwajcarskiej muzyki folk: m.in. z Albin Brun’s NAH Trio.

Wśród jego wspołpracowników znaleźli się m.in. : Christian Weber, Gerry Hemingway, Hans-Peter Pfammatter, Julian Sartorius, Hans Hassler, Fred Lonberg-Holm, Urs Leimgruber i in.

Jest współzałożycielem Mullbau – przestrzeni dla muzyki imrpowizowanej w Lucernie. In 2011 Kulturmagazin 041 uznał go za jednego z najbardziej aktywnych ludzi kultury w Lucernie.

www.munter.li