TREVOR WATTS & VERYAN WESTON

Zarówno Trevor jak i Veryan przez ponad 40 lat działali aktywnie na scenie muzyki jazzowej, improwizowanej i world music. Ich drogi krzyżowały się przez ten czas wielokrotnie. Trudno by było inaczej, skoro łączą ich podobne zainteresowania. To zaś jak przekładają się one na język muzyki staje się treścią ich niezwykłych koncertów. 

Ich muzyka jest improwizowana, choć zawierająca bardzo wyraźny jazzowy feeling oraz specyficzny rodzaj wrażliwości. Obaj są przy tym kompozytorami, więc ich wspólne granie ma wyraźnie zarysowaną strukturę. Obaj są wreszcie zasłuchani w muzyce tradycyjnej różnych regionów świata. Trevor ma za sobą bogate doświadczenia współpracy z muzykami z Afryki w swojej Drum Orchestra (1980). Veryan zaś zapraszał Afrykanów do swego wokalnego projektu Vociferous. Wiedza obu na temat rytmu jest więc zdecydowanie ponad przecietna. Wszystko to sprawia, że obaj są mistrzami w rozpoznawaniu przestrzeni i wypełnianiu jej energią swej muzyki.

Trevor jest ostatnim żyjącym członkiem-założycielem Spontaneous Music Ensmble, grupy która w sposób pionierski rozwinęła scenę muzyki improwizowanej na Wyspach Brytyjskich lat 60tych. Wiele z tego co wypracowała ta grupa jest dziś podstawowym elementem muzycznego słownika wolnej improwizacji.

Kariera Veryana zaczęła się w tym samym czasie. Przez te lata dzielił scenę niemal każdym, z którym dzielić ją było warto. W ostatnim czasie współpracował m.in. z Johnem Zornem, Carlą Blay, której jest zmiennikiem przy fortepianie gdy ta staje przy pulpicie dyrygenckim.

Trevor poza SME grywał z muzykami takimi jak Steve Lacy, Archie Shepp czy Don Cherry . Obaj ze swoją muzyką objechali niemal cały świat.

W roku 2012 zostali nominowani do nagrody London Jazz Festival – co ciekawe właśnie teraz ich muzyka zyskuje posłuch na całym świecie jako najznakomitsza w swoim gatunku. Powodem tego mogą być po części dwa znakomite nagrania, jakie ukazały się nakładem firmy Emanem pot “6 Dialogues” [Emanem 4069 2001] i późniejszy “5 More Dialogues” [Emanem 5017 2011]. Kolejny, podwójny album “Dialogues in two places” ukazał się w ubiegłym roku pod skrzydłami oficyny Hi4HeadRec [HFHCD 010D]. To ich pierwsze nagranie koncertowe a przy tym niezwykła dokumentacja ich trasy koncertowej jaka miała miejsce w roku 2011 w Kanadzie i USA. Na krążkach znalazły się nagrania z Toledo w stanie Michigan a także z Guelph Jazz Festival w Kanadzie. Niedawno duet wystąpił także na słynnym London Jazz Festival. Mimo dojrzałego już wieku ich brzmienie jest bardziej żywe i świeże niż kiedykolwiek. Każdy koncert jest dla nich okazją do poszukiwania nowych terytoriów. Ta niewiadoma, zaskoczenie i nieprzewidywalność   ich muzyki i związane z nią emocje z miejsca, w naturalny sposób udzielają się publiczności. Zawsze na krawędzi. To podejście zawsze przynosi niezwykle dorodne muzyczne owoce.