coraz bliżej

Ad Libitum 2018

Women Alarm

25-27 PAŹDZIERNIKA 2018

13. Festiwal Ad Libitum będzie kontynuacją idei kreowania zdarzeń unikatowych
i współpracy wybitnych postaci muzyki improwizowanej z młodą generacją polskich
artystów. Jednocześnie festiwal otwiera się na nowe obszary twórczości. W 2018 roku zdominują go wybitne, a niewystarczająco doceniane na światowej scenie tego gatunku kobiety-improwizatorki!

Powszechne przekonanie, że świat muzyki tworzony jest przez mężczyzn, że to oni piszą jej historię, zmieniają style, odkrywają nowe brzmienia, poszerzają zakres możliwości instrumentów, dokonują estetycznych rewolucji, na naszych oczach ulega weryfikacji. Stało się to nie tylko za sprawą wybitnych postaci sceny muzyki współczesnej, jak Galina Ustwolska, Sofia Gubaidulina, Meredith Monk, Paulina Oliveros, Hanna Kulenty, czy Agata Zubel. Także w sferze muzyki improwizowanej coraz więcej jest wybitnych kobiet.

13. edycja festiwalu Ad Libitum – bardziej niż dotychczasowe – skupi się na improwizacji wielkich dam muzyki. W gronie zaproszonych gości znajdzie się legendarna pianistka Irene Schweitzer, fascynująca skrzypaczka i wokalistka Iva Bittová i fenomenalne Tiger Trio, które tworzą Nicole Mitchell, Joëlle Léandre i Myra Melford. Obok legend wystąpią artystki młodszego pokolenia, jak Sophie Agnel.

Festiwalową grupę warsztatową, zaprojektowaną specjalnie na tę edycję festiwalu w oparciu o skład Kraków Improvisers Orchestra Pauliny Owczarek, poprowadzi na warsztatach i wspólnym koncercie Charlotte Hug – zjawiskowa skrzypaczka-performerka i wykładowczyni w Hochschule der Künste, Zürich.