Kwartludium + Scanner (Robin Rimbaud) [UK] + Maciej Walczak

Kwarludium – utworzyli w 2002 roku absolwenci trzech Akademii Muzycznych: warszawskiej, bydgoskiej i gdańskiej – Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet, klarnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne), Piotr Nowicki (fortepian). Zespół specjalizuje się w interpretacjach muzyki najnowszej, utworów młodych kompozytorów. Dokonał wielu prawykonań polskich i światowych. W repertuarze ma także dzieła twórców awangardy XX wieku, m.in. Karlheinza Stockhausena, Romana Haubenstocka-Ramatiego, Corneliusa Cardew, Christiana Wolffa. Występował na wielu festiwalach, m.in. na Warszawskiej Jesieni, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Audio-Art w Warszawie, Komeda Jazz Festival. Istotne miejsce w działaniach zespołu zajmuje muzyka improwizowana, intuitywna, realizacja partytur graficznych. Współpracuje z beatboxerami i artystami nowych mediów.

Ich brzmienie dopełni słynny brytyjski twórca muzyki elektronicznej Robin Rimbaud (alias Scanner), również autor multimediów, m.in. znany z wykorzystywania dźwięków telefonów komórkowych w swoich występach, producent płyt, pisarz, laureat szeregu nagród za swoją muzykę oraz instalacje dźwiękowe (Imaginaria 99 Award for Digital Arts, Prix Marulic Award za słuchowisko dla BBC, Neptun Water Prize za instalację Wishing Well i inne). Scanner współpracował m.in. z Michaelem Nymanem (dla Ars Electronica w Linzu), z choreografem Waynem McGregorem (dla Royal Ballet), komponował dla zespołu Merce’a Cunninghama w Barbican Theatre, realizował dźwięk do filmów, instalacje na Biennale w Wenecji, w 2008 w Royal Opera House w Londynie przedstawił swój 6-godzinny spektakl Of Air and Eye. Realizował również szereg zamówień komercyjnych, m.in. reklamę lamp Wake Up – Light dla firmy Philips.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=diQxQy_ND5k]

Gościnnie z Kwartludium i Scannerem wystąpi także Maciej Walczak – artysta intermediów, kompozytor, instrumentalista, twórca programu przetwarzającego dźwięki na obrazy. Po studiach gry na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi kontynuował naukę w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie (kompozycja, muzyka komputerowa, nowe media), gdzie współpracował z Helmutem Lachenmannem przy realizacji audiowizualnego podręcznika kompozytorskiego. W pierwszej połowie lat 90 związany był ze studiem muzyki elektronicznej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Występuje m.in. z Agatą Zubel, Cezarym Duchnowskim i Andrzejem Bauerem.