Ad Libitum to festiwal tematyzowany, w każdej swej edycji kierujący uwagę na wybrany aspekt, dziedzinę czy nurt sztuki improwizacji.
Bohaterem edycji 2024 jest najbardziej demokratyczny i wszechstronny z instrumentów – gitara, z jej egalitarnością, konotacjami kulturowymi, różnorodnymi tradycjami wykonawczymi (klasyka, blues, gitara pedal steel, flamenco, muzyka eksperymentalna). Gitara dialogująca z dan bau, skrzypcami, fortepianem, z saksofonem, perkusją, cajón.
Artystą-rezydentem będzie libański gitarzysta i eksperymentator, współtwórca bejruckiej sceny muzyki improwizowanej Sharif Sehnaoui, który wystąpi z Tonym Eliehem i Adamem Gołębiewskim, a w Hashtag Lab poprowadzi warsztaty i finałowy koncert z grupą warsztatową.
Zupełnie inne podejście do instrumentu, inny styl gry na gitarze prezentuje Ben Dwyer, wyjątkowy muzyk i kompozytor irlandzki od lat pracujący nad unikatową koncepcją wykorzystania gitary flamenco w kontekście muzyki współczesnej i improwizowanej. Towarzyszyć mu będą Rafał Mazur, Vasco Trilla i Harri Sjöström.
Bliski Wschód, Andaluzja, Irlandia – to nie wszystko. Gitarowa edycja Ad Libitum nie może się obyć bez eksploracji wielkiej amerykańskiej tradycji związanej z tym instrumentem.
Tutaj szczególny akcent kładziemy na gitarę pedal steel – być może najbardziej amerykański instrument ze wszystkich, szeroko wykorzystywany w stylach country i bluegrass, za to niemal nieobecny w muzyce eksperymentalnej. Właśnie te nieznane terytoria eksploruje od lat 90. Susan Alcorn, która zaprezentuje polskiej publiczności swoją wyjątkową muzykę, w której country łączy się z koncepcjami Pauline Oliveros, duchem Edgara Varese’a, nieokiełznanym free Petera Kowalda i szorstką czułością Joego McPhee.
Nie zabraknie też innych wybitnych artystek, takich jak Laure Boer, Mia Zabelka.
Z kolei polską coraz silniejszą scenęgitarowej improwizacji reprezentować będą podczas „Improv Guitar Summit” w Pardon, To Tu Hubert Kostkiewicz, Łukasz Marciniak, Michał Dymny, Paweł Doskocz, Marcin Olak – na jednym koncercie, w zmieniających się konstelacjach. Ten „zlot” gitarzystów połączy różne, często rozproszone nurty i środowiska.
Sobotni finałowy wieczór otworzą instalatywne wydarzenia w Hashtag Lab, gdzie wystąpi dialogujący na odległość duet Wojciecha Błażejczyka i Michała Sembera (prawykonanie kompozycji z elementami improwizacji Wojciecha Błażejczyka i Mateusza Śmigasiewicza, realizowanej w programie „Zamówienia kompozytorskie”).
Festiwal Ad Libitum – od zawsze nastawiony na kreowanie nowych form współpracy artystów – w 2024 proponuje wyjątkowe spotkania osób, które nie tylko ze sobą jeszcze nigdy nie grały, ale należą do różnych środowisk artystycznych, choć często budują pomiędzy nimi mosty.